[fb_button]

AKO SA S TÝM VYROVNAŤ? ČO ĎALEJ?

Cítite, že je čas založiť si rodinu. Vaše biologické hodiny tikajú a vy sa s úsmevom pozeráte na všetky tie malé cupitajúce nožičky a objímajúce ručičky a podvedome si hladkáte bruško. Je čas!

Všetko dokonale naplánujete, viac pripravená snáď ani nemôžete byť. S partnerom ste na seba akýsi nežnejší, ohľaduplnejší, veď pracujete na plode vašej lásky! Skúšate to mesiac, dva, tri…ešte stále ste pokojná a plná nádeje. Veď je to predsa len ešte krátka doba…

Približne po pol roku je však situácia iná. Tlak založiť si rodinu silnie, s každým narastajúcim mesiacom ste čoraz viac znepokojená. Ako to, že sa to ešte nepodarilo?

Po roku nechráneného sexu je už odporúčaná návšteva lekára. Práve v tom čase väčšina párov vyhľadá odbornú pomoc a pre mnohých je odpoveď viac ako zdrvujúca…Verdiktom je neplodnosť alebo znížená plodnosť u jedného či oboch partnerov.

 

Máte pocit, že sa vám zrútil celý svet, ako sa s týmto dá vyrovnať? A ako vlastne zvládnuť obdobie po takejto správe a nezblázniť sa?

 

Uvedomte si, že problém, ktorým neplodnosť nepochybne je, spôsobuje hlbokú krízu a mení vám od základu život a vaše smerovanie. Je to jeden z najťažších problémov, ktorým manželský pár musí čeliť. Reakcie sú rôzne, niektorí sa aktívne vrhnú do jeho riešenia a bojujú. Niektorí ustrnú a opustia sa. Vtedy si treba uvedomiť, že je normálne cítiť sa zúfalo, nešťastne alebo v strese. Mnohí pociťujú obrovskú stratu ako keby prišli o milovaného človeka. Iní zase reagujú obrovským hnevom. Všetky tieto reakcie sú úplne prirodzené a veľmi potrebné. Neduste to v sebe, doprajte si čas na smútok alebo hnev. Dostaňte to zo seba nech môžete naplno zabrať a znovu začať žiť. Postavte sa zoči-voči svojím emóciám a prijmite ich v plnej sile. Musíte si odžiť túto fázu, aby ste sa posunuli ďalej.

 

Čomu sa však určite vyhnite, je obviňovanie. Zbytočne sa na seba alebo vášho partnera budete hnevať. Odolajte pokušeniu, nenačúvajte tomu tichému hlásku vo vašej hlave, ktorý vám to nahovára. Veci sú také, aké sú. Je zbytočné uvažovať štýlom, čo by bolo keby…sme išli za lekárom skôr…som nešla na ten potrat…viac sa starala o svoje zdravie či zdravie svojho manžela. To už proste bolo. Pamätajte, veci sú také, aké sú. Už ich nezmeníte. Dokonca aj keď ste v minulosti urobili rôzne rozhodnutia, sú za vami. Sústreďte sa na svoju budúcnosť. Buďte na seba láskaví.

 

Urobte si zo svojho manžela spojenca. Veď je to predsa váš spoločný problém, ste naňho dvaja. Neznamená to, že budete cítiť to isté. Znamená to, že budete venovať pozornosť tomu, čím váš partner prechádza. Spojte sa v tomto neľahkom boji, dvaja dosiahnete viac ako jeden. Spoločne hľadajte riešenia, ale nech to neovplyvňuje váš vzťah a bežný život. V praxi to často býva tak, že len málokedy majú krízu obaja naraz. Väčšinou sa to strieda, a preto bedlivo dbajte na toho druhého a keď zistíte, že potrebuje pomocnú ruku, podajte mu ju. Vráti vám to, keď bude zle vám.

 

Začnite sa vzdelávať vo svojom probléme. Hľadanie informácii a riešení dáva nádej a tú teraz potrebujete. Okrem toho, nikdy neviete, či nenatrafíte na takú, ktorá vám pomôže.

 

Obklopte sa ľuďmi, ktorí prechádzajú tým, čo vy alebo vám vedia vyjadriť podporu a rozptýliť vás. Ak ste už prekonali fázu smútenia, neseďte viac doma, choďte von medzi ľudí, ktorým dôverujete. Teraz viac ako kedykoľvek inokedy potrebujete cítiť súdržnosť. Okrem toho, ak uvidíte, že problémy s plodnosťou sa netýkajú len vás, dodá vám to nádej, že v tom nie ste sami.

 

Ak vám to spôsobuje smútok, na čas obmedzte kontakt s deťmi. Správajte sa ako keď máte alergiu. Nebudete predsa privoniavať ku kvetu, keď vám robí zle, nie? Dôležité však naozaj je odhadnúť ten čas, aby to netrvalo príliš dlho, pretože sa podvedome začnete uzatvárať voči deťom a teda aj voči novému životu, ktorý tak veľmi očakávate. Robte to, čo je vám príjemné, neupadajte však do stresujúcich stereotypov. Ak to vaším blízkym vysvetlíte, určite to nebudú brať osobne.

 

Starajte sa o seba, venujte sa svojím záujmom napriek tomu, že sa vám do nich nechce. Je veľmi dôležité udržať sa v zabehnutom živote a neorientovať sa len na jednu oblasť. Pomôže vám to bojovať a ísť ďalej. Sú to práve stereotypy, rutiny, ktoré ukľudňujú, pretože je to niečo, čo dôverne poznáme.

 

Smiech je jedným z najlepších liečiteľov. Pozrite si zábavný film, prečítajte veselý román, smejte sa na sebe. Čím skôr sa to naučíte, tým lepšie budete prežívať celý liečebný proces.

 

A pamätajte, existuje niekto, komu môžete zveriť akýkoľvek problém a nikdy vás neodmietne. Zverte sa do rúk Bohu, skúste nájsť cestu, po ktorej chce, aby ste kráčali. Možno ma váš problém hlbší zmysel, o ktorom ani netušíte a má vás nasmerovať k niečomu novému, lepšiemu, čo bude v konečnom dôsledku prínosné a krásne nielen pre vás, ale aj pre ľudí vo vašom okolí.